Analiza finansowa, Bankructwo, Płynność finansowa, Problemy finansowe

Problemy z płynnością finansową w firmie – co robić?

Powiedzmy sobie szczerze, prowadzenie firmy to trudna rzecz. A czasami nawet bardzo trudna, szczególnie kiedy mówimy o małych i średnich przedsiębiorstwach.

Żeby odnieść sukces a problemy z płynnością finansową nie były źródłem braku snu nie możesz mieć tylko dobrych chęci. Musisz mieć także doświadczenie i zdrowy rozsądek, ale musisz również znać wiele przepisów i kruczków przede wszystkim prawnych. 

problemy-z-plynnoscia-finansowa-w-firmie-co-robic

Nawet najbardziej doświadczeni właściciele czy prezesi nie są zawsze w stanie zauważyć tych pierwszych oznak.

Firma zaczyna mieć problemy z płynnością finansową i jest na krawędzi upadłości lub może się za chwilę na niej znaleść. Dlatego naprawdę warto zapoznać się z nimi najwcześniej jak to tylko możliwe.

Jeżeli twoja firma zaczyna mieć kłopoty z płynnością finansową a ty nie jesteś ostrożny i nie zaczniesz działać wystarczająco wcześnie lub podejmiesz złe decyzje może to mieć katastrofalne wręcz skutki prowadzące nawet do likwidacji.

Przede wszystkim nie chowaj głowy w piasek, bo im dłużej zwlekasz tym większe prawdopodobieństwo bankructwa.

Nacisk na gotówkę

Gotówka jak mówią jest najważniejsza. Szczególnie w sytuacjach, kiedy z chcemy przeprowadzić restrukturyzację przedsiębiorstwa zakończoną sukcesem. Spójrz na historię swojej firmy a w szczególności na jej początki. Co było wtedy najważniejsze? Naturalne – żeby zarobić pieniądze. Nie myślałeś wtedy o samej firmie, ale o sobie. Teraz musisz pomyśleć o firmie – bo jak pojawią się problemy z płynnością finansową to w firmie zabraknie gotówki. Zabraknie jej także dla ciebie. Koncepcja tego jest bardzo prosta – albo firma przynosi zysk i zarabia pieniądze albo przynosi stratę i je traci. Idąc krok dalej – które decyzje podjęte przez ciebie jako właściciela były tymi które pozwoliły firmie zarobić. Przez które firma zarobić nie mogła. Przeanalizuj je. Jeżeli zauważysz, że podjąłeś tych złych decyzji więcej to musisz natychmiast spojrzeć sobie w oczy i zmienić zasady ich podejmowania.

Cięcie kosztów

To może być jeden z najtrudniejszych kroków. Ale jeżeli nie chcesz, żeby firma nie utonęła normalnym jest, że musisz jak najbardziej te koszty zmniejszyć. Mówimy tutaj zarówno o zwalnianiu najmniej potrzebnych pracowników, jak również zmniejszaniu pensji tym którzy z tobą pozostali włączając w to oczywiście siebie samego. Jeżeli firma ma aktywa których nie potrzebuje to trzeba je jak najszybciej sprzedać. A jeżeli firma ma kredyty, których nie może spłacać to natychmiast zacznij rozmawiać z bankami. Spójrz na leasingi – czy jest tam coś czego firma nie potrzebuje. Jeżeli firma nie posiada własnej siedziby to warto się rozejrzeć nad czymś tańszym. Jeżeli prowadzisz swoją firmę długo to staje się to jeszcze bardziej trudne z prostych powodów – przyzwyczajenie i sentyment. Ale jest to krok niezbędny żeby problemy z płynnością finansową jak najszybciej rozwiązać.

Firma zaczyna mieć problemy z płynnością finansową i jest na krawędzi upadłości lub może się za chwilę na niej znaleść.

Pomocy specjalistów

Czasami warto porozmawiać z kimś z zewnątrz kto będzie miał obiektywne spojrzenie na firmę i jak ona operuje. Będąc osobą decyzyjną i prowadzącą przedsiębiorstwo nie zawsze będziesz w stanie to widzieć. Osoba ta powie ci po prostu co było zrobione źle. Które decyzje podjęte były tymi newralgicznymi oraz niestety najgorszymi, podpowie także co robić dalej. Nie powinieneś się tego obawiać. Jeżeli firma jest naprawdę na krawędzi bankructwa to musisz czy tak czy siak coś zrobić. Chyba że jesteś już na tyle zmęczony, że po prostu nie chcesz. Wtedy warto zastanowić się nad sprzedażą lub znalezieniem inwestycji.

Standard

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *